En Sıcak Şubat Ayının Yaşanması Elektrik Tüketimini Düşürdü

En Sıcak Şubat Ayının Yaşanması Elektrik Tüketimini Düşürdü
20 Şubat 2016

Elektrik tüketimi son yıllarda ülkemizde giderek artmaya başlamıştı. Gündeme gelen haberlerde sürekli olarak elektrik tüketiminin bu şekilde devam etmesi durumunda enerji sıkıntılarının ortaya çıkabileceği bilgileri yer alıyordu. Ancak enerji tüketimini aslında mevsimlere bağlı olarak da değişebilen bir durum olduğu için beklenen olmadı ve enerji tüketimi bu yılın Şubat ayında ilginç bir düşüş yaşadı.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) Aylık Elektrik Tüketim İstatistikleri olarak her ay yapılan açıklamalarda bu ay ilginç bir detay göze çarptı. TEİAŞ tarafından yapılan açıklamalara göre, Türkiye’de tüm zamanların en sıcak geçen Şubat ayı yaşandı ve bu sıcak geçen dönemde elektrik tüketiminde gözle görülür bir düşüş ortaya çıkmış oldu.

Ocak Ayına Göre Büyük Bir Düşüş Var

TEİAŞ tarafından yapılan resmi açıklamaya göre en sıcak geçen Şubat ayı bu yıl oldu. En sıcak Şubat ayında elektrik tüketimi 21.14 milyar kilovat saate kadar indi. Türkiye’nin elektrik tüketiminin düştüğü Şubat ayında, sıcak havaların da etkisi ile bir önceki ay ile kıyaslama yapıldığı zaman %11’lik bir düşüş yaşandığı ortaya çıktı. Ocak ayındaki tüketim verilerine bakıldığı zaman 23.79 milyar kilovat saat düzeyleri ortaya çıkmıştı.

Şubat ayındaki en yüksek ani puan değerlerinde ise 38 bin 545 megavat gözüktü. 8 Şubat saat 11:00’de tespit edilen bu oranlar daha sonra 29 bin 599 megavat ile 28 Şubat saat 19:00’da tekrar güncellendi.

Paylaş