Temiz ve Yenilenebilir Enerji için 329 Milyar Dolar Yatırım Yapıldı

temiz ve yenilenebilir enerji
1 Mart 2016

Uluslararası denetim ve danışmanlık firmaları arasında yaptığı başarılı analizler ve araştırmalar ile ismini duyuran EY firması tarafından hazırlanmış olan 46. Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi (RECAI) verilerine göre, temiz enerjiye yapılan yatırımlarda rekor bir artış yaşanıyor. Temiz enerjinin önemini her geçen gün daha da fazla anlamaya başlayan ülkeler, liderler ve iş adamları yaptıkları yatırımlar ile bu durumu kanıtlar nitelikte adımlar atıyorlar.

Yatırımlarını yenilenebilir ve temiz enerji üzerine yapmayı tercih edenlerin 2015 yılında da aynı yatırımları yaptıkları ortaya çıktı. Temiz ve yenilenebilir enerjiler arasında yer alan güneş enerjisine 161 milyar dolarlık rekor bir yatırım yapıldığı açıklandı. 109 milyarlık rüzgar enerjisi, akıllı ve dijital depolama teknolojilerinin 41 milyar dolarlık yatırımı ise dünya gündeminde kendisine büyük bir yer buldu.

Türkiye Yatırım Konusunda Önemli Bir Öneme Sahip

Temiz ve yenilenebilir enerjilerin kaynakları açısından büyük bir geleceğe sahip olduğu görülen Türkiye’nin bu konuda giderek büyüyen bir pazar haline geldiği söyleniyor. EY Türkiye Enerji ve Altyapı Hizmetleri Sektör Lideri Ethem Kutucular, Türkiye’nin bu konuda aldığı yatırımların önemli olduğunu ve son yapılan yatırımların rekor rakamlarda olduğunu söylüyor.

EY tarafından yapılan rapora göre yenilenebilir enerji konusunda rekor yatırımlar almakta olan diğer ülkeler arasında Çin, ABD, İngiltere, Japonya ve Hindistan yer alıyor.

Paylaş